Homepage
Login/Registrer
Louise Dubiel

Louise Dubiel

Events

Der er ingen events i salg

Louise Dubiel har både glimtet og smilet, hun er hurtig på aftrækkeren, og så er hun lige så smuk og naturlig som de vilde blomster i vejkanten. Og bedst af alt: Nu findes hun også på plade.

 

Louise har aldrig haft mod på at sende et demobånd ind til et pladeselskab, men til gengæld turde hun godt stille op i DRs Talent 09 (som den ene halvdel af duoen Ludo) og synge Forpulet perfekt for mere end én million danskere i primetime fredag aften.

Det gav pote, for næppe havde hun modtaget publikums bifald og forladt scenen, før sms’erne tikkede ind på hendes mobiltelefon.

 

Pladeselskaberne viste nu selv interesse, og tro imod sit eget råd om bare at ”kaste sig ud i det” begyndte Louise at skrive sange, der var specifikt øremærket et soloalbum. Dét album udkom 26. April 2010 og bærer titlen Alle Kneb Gælder.

 

De tolv sange på Louise Dubiels debutplade Alle kneb gælder er alle signeret den 25-årige sanger og sangskriver. Kærligheden, eller måske snarere manglen på kærlighed, fylder en del på albummet, men det er hverken hjerte/smerte eller længsel/hængsel, der optræder i hendes tekster. Nej, Louise Dubiel har en ubesværet tilgang til gloserne og en dejlig bramfri tone,

 

Den 25-årige sangsmed er ærke-københavner, for selv om hendes far har sørget for en sjat tysk blod i årerne, er Louise født på Vesterbro, og hendes postnummer har aldrig været højere end 2900. Louise er et nyt og smukt skud på den danske pophimmel. Et stort talent med personlighed, glimt i øjet og flair for den gode melodi.

 

Louises første single ”Forpulet Perfekt” ligger lige nu, lidt over to uger efter releasen, som #19 på iTunes Chart  – og det er selvfølgelig kun begyndelsen på en spirende karriere.

Share
kategori:Other