
Koncerthuset, Studie 2
Events
Bilal
tirsdag: 8:30 PM Døre: 7:30 PM
Find billetter
Billetpriser: 265 kr. + gebyr 40 kr.
Det officielle billetsalg starter fredag den 2. maj klokken 10.00 via livenation.dk og drkoncerthuset.dkTom Grennan - GRENNAN '25
søndag: 8:00 PM Døre: 7:00 PM
Find billetter
På grund af uforudsete omstændigheder vil Tom Grennans koncert den 16. november 2025, som oprindeligt skulle finde sted i Store Vega i København, nu blive afholdt i DR Studie 2. Dato og tidspunkt forbliver uændrede, og alle billetter købt til det oprindelige show vil fortsat være gyldige.
• Billetpris: 240 + 40 gebyr
• Det officielle billetsalg starter 20. marts kl. 10.00 via livenation.dk og drkoncerthuset.dk
• Live Nation presale starter 19. marts kl. 10.00 for Live Nation nyhedsbrevsmodtagere på livenation.dk
Oplev den britiske stjerne Tom Grennan, når han optræder med en blanding af indie, pop og soul med sine største hits og nyeste favoritter den 16. november 2025 i DR Koncerthuset, Studie 2!
Grennan fik sit gennembrud som gæstesanger på Chase & Status' hit "All Goes Wrong" i 2016, og hurtigt begyndte hans solokarriere at tage fart. Hans debutalbum ”Lighting Matches” blev udgivet i 2018 og blev mødt med stor anerkendelse, både af kritikere og fans, hvor albummet ramte en femteplads på den britiske album-hitliste og indeholdt den populære single "Found What I've Been Looking For".
Siden da har Grennan fortsat med at imponere med nye udgivelser som ”Evering Road” (2021) og ”What Ifs & Maybes” (2023), som begge har toppet hitlisterne i Storbritannien og cementeret hans plads som en af de mest markante artister på den britiske musikscene. Med sin blanding af indie, pop og soul har Grennan skabt et unikt lydbillede, der appellerer til et bredt publikum. Hans musik rummer både store, fængende melodier og dybtfølte tekster, og han er kendt for at kunne skabe en fantastisk stemning til sine koncerter.
Den 13. marts udgav Grennan sin nyeste single ’Boys Don’t Cry’, som også vil være til stede på det kommende album ”Everywhere I Went Led Me To Where I Didn’t Want To Be’, der er sat til udgivelse 15. august 2025.
CG5
lørdag: 7:00 PM Døre: 6:30 PM
Find billetter
• Billetpris/gebyr: 245 (40)
• Billetsalg starter fredag 1. august 2025 kl. 16:00 via livenation.dk og drkoncerthuset.dk
TikTok- og YouTube-stjernen CG5 kommer til DR Koncerthuset, Studie 2 den 6. december 2025!
Den amerikanske sanger, sangskriver og producer CG5 – også kendt som Charlie Green – indtager scenen i DR Koncerthuset, Studie 2 i 2025. Med over 8,6 millioner abonnenter på YouTube og mere end 1,2 milliarder streams på Spotify, har den 25-årige Arizona-baserede kunstner opbygget en dedikeret global fanbase, især blandt gamere.
CG5 fik sit gennembrud med sange inspireret af spil som Five Nights at Freddy’s, Among Us, Dream SMP og Cuphead, men han er også kendt for sin originale lyd og sine remixes, der ofte tager udgangspunkt i virale fænomener og popkulturelle referencer. Mange vil genkende ham fra TikTok-lyden “Probably because I am CG5”, der gik viralt på platformen og satte gang i hans internationale gennembrud.
Hans katalog spænder bredt med hits som “4GET”, “Lonely King”, “Good To Be Alive” og “I See a Dreamer”, og i marts 2025 udgav han sit anmelderroste EP-projekt ’Project U MOVE’, med seks numre, herunder den stærke titeltrack “Entranced”. Det skete samtidig med premieren på hans debutfilm af samme navn.
Sabrina Claudio: Fall In Love With Her - The Tour
fredag: 9:00 PM Døre: 8:00 PM
Ny
Find billetter
- Billetpris/gebyr: 350 kr. (40). Dertil lægges et ordregebyr på 10 kr. pr. transaktion.
- Billetsalg starter fredag d. 3. oktober kl. 09:00 via livenation.dk og https://www.drkoncerthuset.dk/drbillet/
- Live Nation pre-sale starter torsdag d. 2. oktober kl. 09:00 for nyhedsbrevsmodtagere på livenation.dk
- Begrænsning på 8 billetter pr. køb