John Legend - Darkness and Light Tour
to 28 sep 2017
Copenhagen

John Legend - Darkness and Light Tour

Royal Arena, Copenhagen Detaljer

20:00

Event detaljer

JOHN LEGEND ANNONCERER EUROPÆISK ‘DARKNESS AND LIGHT’ ARENA TOUR OG NY SINGLE ‘SUREFIRE'
BILLETSALGET TIL ‘DARKNESS AND LIGHT’ TOUREN STARTER FREDAG 31. MARTS
NYT ALBUM ‘DARKNESS AND LIGHT’ UDE NU

JOHN LEGEND - “DARKNESS AND LIGHT” TOUR
ROYAL ARENA (SIDDENDE KONCERT)
28. SEPTEMBER

Den anerkendte, multi-platinsælgende, Oscar, Golden Globe, og 10x Grammy-vindende singer/songwriter John Legend vender tilbage til Europa, og tager til september og oktober på sin største turné til dato.

”Darkness and Light” touren kommer Europa med 24 shows, der begynder i Glasgow, Skotland 8. september, inden det kulminerer i Lissabon, Portugal 14. oktober.

Nyheden om turnéen kommer, som John annoncerer ”Surefire” - den anden single fra albummet ”Darkness and Light”, som blev udgivet med kritikerros i december 2016. 'Surefire' følger op på albummets første single 'Love Me Now', som har høstet mere end 157 millioner Spotify streams over hele verden. Den officielle video er blevet set mere end 88 millioner gange på YouTube. Siden udgivelsen af ”Darkness and Light”, har John Legend, som co-executive, produceret og medvirket i box office smash filmen 'La La Land', som har vundet syv Golden Globe Awards og seks Academy Awards, og han har også sunget titelnummeret til den seneste nyindspilning af ”Skønheden og udyret” sammen med Ariana Grande.

“Darkness and Light” tour besøger:

Friday 8th September - Glasgow SSE Hydro Arena, Scotland

Saturday 9th September - Newcastle Arena, England

Sunday 10th September - Nottingham Motorpoint Arena, England

Tuesday 12th September - London O2 Arena, England

Friday 15th September - Leeds First Direct Arena, England

Saturday 16th September - Manchester Arena, England

Sunday 17th September - Liverpool Echo Arena, England

Tuesday 19th September - Cardiff Motorpoint Arena, Wales

Wednesday 20th September - Birmingham Barclaycard Arena, England

Friday 22nd September - Amsterdam Ziggo Dome, Netherlands

Saturday 23rd September - Luxembourg Rockhal, Luxembourg

Sunday 24th September - Hamburg Mehr! Theater, Germany

Tuesday 26th September - Stockholm Ericsson Globe, Sweden

Wednesday 27th September - Oslo Spektrum, Norway

Thursday 28th September - Copenhagen Royal Arena, Denmark

Saturday 30th September - Berlin Columbiahalle, Germany

Sunday 1st October - Munich Zenith, Germany

Wednesday 4th October - Paris AccorHotels Arena, France

Thursday 5th October - Belgium Forest National, Brussels

Sunday 8th October - Cologne Palladium, Germany

Monday 9th October - Frankfurt Jahrunderthalle, Germany

Tuesday 10th October - Zurich Samsung Hall, Switzerland

Thursday 12th October - Barcelona Palau Saint Jordi, Spain

Saturday 14th October - Lisbon MEO Arena, Portugal

ABOUT JOHN LEGEND
Ohio-born John Legend is a critically acclaimed, multi-award winning, platinum-selling singer-songwriter.  His work has garnered him ten Grammy Awards, an Academy Award, a Golden Globe Award, the BET Award for Best New Artist and the special Starlight Award from the Songwriters Hall of Fame, among others.  A graduate of University of Pennsylvania where he studied English and African-American literature, Legend participated in a wide range of musical activities while in college. During the same period, Legend was introduced to Lauryn Hill, who hired him to play piano on her track "Everything Is Everything," and shortly thereafter he began to play shows around the Philadelphia area, eventually expanding his audience base to New York, Boston, Atlanta and Washington D.C

Døre: 18:00

I salg nu!

Generelt salg*

Mere Info

kr 380,00 - 690,00

Køb billetter Find billetter der passer til dit behov Se alle billetter nedenfor
Billetter

Billetsalg

Artister ved dette event

I salg nu!

Generelt salg*

Mere Info

kr 380,00 - 690,00

Køb billetter Find billetter der passer til dit behov Se alle billetter nedenfor

Registrer for Live Nation fordele

  • Billet info.
  • Nyhedsbrev
  • Artist info
Registrer