Gå til Nick Cave

Conversations with Nick Cave: An Evening of Talk and Music

Døre: 19:00

UDSOLGT VENTELISTE VIA DRKONCERTHUSET.DK

Fakta om den danske koncert:
DR Koncerthuset, Koncertsalen
Tirsdag 21. maj 2019
Døre til lobby åbner kl. 19.00
Show kl. 20.00 (ingen support)
Billetpriser: 860,- / 660,- / 570,- / 470 kr. + gebyr
Billetsalget starter torsdag 21. februar kl. 10.00

OBS: Vær opmærksom på specielle billetkøbsbetingelser ved dette arrangement, læs mere om arrangementet HER

Direkte link til købsbetingelser

CONVERSATIONS WITH NICK CAVE
An Evening of Talk and Music


Efter en udsolgt tour i Australien og New Zealand, bringer Nick Cave sine unikke conversation events til Europa og Storbritannien. Cave optræder en række aftener med musik og åben diskussion, hvor han vil han besvare spørgsmål fra publikum om forskellige emner og spille nogle af sine mest elskede sange på klaver.

Beskrevet af Cave som "en øvelse i at være forbundet", hvor intet emne er helligt, og publikum opfordres til at være modige, udfordrende, konfronterende og ikke være bange.

Forholdet mellem Cave og hans publikum har altid været åbent og intensivt, men er blevet tættere under hans seneste shows med Bad Seeds, der inspirerede til disse ukonventionelle og unikke aftener med ufiltrerede, improviserede og uden moderator Q&A (spørgsmål og svar).

“I thought that a direct conversation with the audience might be valuable - in the recent live shows we have all shown a kind of willingness to open up.”  Nick Cave


Billetter

Billetsalg

  • Generelt salg* Venteliste via drkoncerthuset.dk
    Udsolgt. Søg efter en anden dato.

Artister ved dette event

Event information

Europe
Monday 13 May        Friedrich-Ebert-Halle, Hamburg, Germany
Wednesday 15 May        Admiralspalast, Berlin, Germany
Thursday 16 May        Tonhalle, Düsseldorf, Germany
Sunday 19 May        Oslo Konserthus, Oslo, Norway
Tuesday 21 May        DR Koncerthuset – Koncertsalen, Copenhagen, Denmark
Friday 24 May        Philharmonie Luxembourg, Luxembourg
Sunday 26 May        Het Concertgebouw, Amsterdam, Netherlands
Monday 27 May        TivoliVredenburg - Grote Zaal, Utrecht, Netherlands
Wednesday 29 May        De Roma, Antwerp, Belgium
Friday 31 May        Cirkus Stockholm, Stockholm, Sweden

UK
Saturday 15 June        Wales Millennium Centre, Cardiff, UK
Monday 17 June        Symphony Hall, Birmingham, UK
Wednesday 19 June        The Barbican, London, UK
Thursday 20 June        The Bridgewater Hall, Manchester, UK
Saturday 22 June        Usher Hall Edinburgh, Edinburgh, UK
Sunday 23 June        Sage One, Sage Gateshead, Gateshead, UK
Tuesday 25 June        Royal Concert Hall, Nottingham, UK
Wednesday 26 June        Eventim Olympia, Liverpool, UK
Friday 28 June        Brighton Dome Concert Hall, Brighton, UK    

Billetsalget starter på torsdag 21. februar kl. 10.00
 www.nickcave.com


Watching a legend in command of an audience, never quite knowing what would happen next, was a genuine thrill. Sydney Morning Herald

Nick Cave’s intimate Conversations show is bold, enlightening and completely gripping. ABC

Between stark, gorgeous performances of key songs like “Skeleton Tree," “The Mercy Seat” and "God Is In The House," Cave was wry, genial and funny as hell. Billboard

This is a striking turnaround when you’re used to seeing icons in all their bombast and mythos. Here, you are getting them unmediated by journalists, you are getting them in an unfiltered and unedited form, you are getting them in a human state without the guise of stardom in full-force. Stereogum


nickcave.com
theredhandfiles.com